MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterlilik(ler)de tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir. Kısaca; Mesleğin öngördüğü yeterlilikte olan kişiler için, yapılan sınavlarda başarılı olduktan sonra bu kişilere verilen belgedir.

Kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla tarafsız, tutarlı, âdil ve güvenilir şekilde yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.

Mesleki Yeterlilik Hakkında VİDEOLARA ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Sigorta Primi İşveren Hissesi Teşviki

4447 SAYILI KANUNUN GEÇİCİ 10 UNCU MADDESİNDE tanımlanan ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya kadar işveren prim desteğinden yararlanmasını sağlayan teşvik Bakanlar Kurulunun 2015/8321 sayılı kararı ile 31/12/2020 yılına kadar uzatılmıştır.

4447 SAYILI KANUNUN GEÇİCİ 10 UNCU MADDESİ

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Başvuru Şartları

Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için yapılması gerekenler, kurumumuza verilmesi gerekli Belgeler ve Şartlar şunlardır...

Belgeler:

  • Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
  • Başvuru formu
  • Kimlik fotokopisi

Başvuru Genel Bilgi

Baaşvuru için eğitim ve tecrübe şartı aranmamaktadır. http://www.sistemer.com’da bulunan başvuru formunu doldurup nüfus cüzdanı fotokopisi ve banka dekontunu kargo veya elden ofisimize teslim ederek süreci başlatabilirsiniz. Evrakların bize ulaştığı tarihten itibaren en kısa sürede sınav randevunuz planlanarak SMS-telefon-mail yoluyla tarafınıza bilgi verilecektir. Sınav randevusu başvuru tarihinizden en az 10 gün en fazla 30 gün içinde gerçekleştirilecek şekilde planlanacaktır. Sınavdan başarılı olan kişilere 30 gün içerisinde belgeleri imza karşılığı ofisimizden ya da istediğiniz adrese kargo ile teslim edilecektir.

Başarısız olan adaylar için yeniden sınav programı yapılarak bilgi verilecektir. Belge almaya hak kazanmış kişilerin belgenin geçerliliği olan bir işte çalıştığına dair gözetim süreci SİSTEMER tarafından takip edilerek yenilenme süreci gerçekleştirilir.